שטח זה יכול
להיות שלך

בעל עסק/ מפרסם נכבד, שטח פרסום זה יכול להיות שלך.

לפרטים לחץ כאן
רעמה ולא קרחת

ג'לטין והשפעתו על נשירת שיער:

» נשירת שיער - דף הבית
» לפורום נשירת שיער     
» שלבי ההתקרחות   
» תזונה ונשירת שיער    
» נשירת שיער בנשים   
» אירובי ונשירת שיער   
» תרופות המזיקות לשיער
» השתלת שיער           
» מדריך השתלת שיער
» שיער דליל           
» טופיק             
» טיפולים בהתקרחות    
   » מינוקסידיל              
   » אבודרט                  
   » פרופסיה               
   » פרוקיור-פרוסקר
   » חיתוך פרוקיור
   » ספירונולקטון         
   » חומצה אזלאית        
   » חומצה רטינואית      
   » שמפו ניזורל           
   » שמפו רוויטה           
   » קונדישינר רוויטה        
   » דקל ננסי               
   » טריקומין               
   » פלורידיל               
   » RU58841              
   » מסרק המחטים        
   » לוניטן                   
   » MSM                   
   » ג'לטין              
   » ל-ארגינין              
   » תה ירוק               
   » פוליגנום מולטיפורום
» S.L.S                      

ההשפעה הרפואית של ג'לטין בבליעה כתוסף תזונה בנשירת שיער בנשים - סקירה ספרותית


הקדמה: נשירת שיער בנשים עשויה להגרם ממספר גורמים, ביניהם: חוסר איזון הורמונלי, הפרעות בזרימת הדם לזקיקי השיער, מצבי מתח, לאחר לידה, חוסרים תזונתיים, טיפולים קוסמטיים לשיער, מחלות וטיפול תרופתי.

האבחון והטיפול בנשירת שיער בנשים הוא מורכב, ודורש בדיקה כוללת, מקצועית ומעמיקה ע"י רופא עור. נשירת שיער וביחוד נשירת שיער בנשים, מקבלת התייחסות רבה יותר בעשורים האחרונים ועל כך יעידו מספרם הרב של המחקרים המתפרסמים בכתבי העת השונים.

בעבר, התאוריה המרכזית לגורם לנשירת שיער בנשים, היתה שנשירת שיער בנשים בדומה לנשירת שיער בגברים נגרמת בעיקר על ידי הורמון הטסטוסטרון. לאחרונה עדויות מדעיות חדשות בתחום נשירת השיער בנשים הראו, כי לחלק מהנשים אשר אובחנו כבעלות נשירת שיער נשית היתה דווקא רמת טסטוסטרון/הורמונלית תקינה (1).

כמה נפוצה נשירת שיער בנשים?


על פי המגזין של האיגוד האמריקאי לרפואת עור ומין, קיימות כ - 30 מליון נשים אשר מאובחנות כסובלות מנשירת שיער גנטית בארה"ב (2). בנוסף בבריטניה מדווח על ידי ד"ר ניג'ל האנט (Dr. Nigel Hunt) מאוניברסיטת נוטינגהם, שכ-15 מיליון מבוגרים, נשים וגברים, סובלים מנשירת שיער, ובנוסף גם גברים וגם נשים מדווחים שהם סובלים מנשירת שיער כלשהי במהלך חייהם (3).

האם יש קשר בין תזונה ובייחוד פרוטאינים לבין בריאות העור והשיער?


בשנים 1966-1969 ברטלפילד (Bradfield et. al) פרסם מאמרים בנושא שינוי מהותי במבנה בקוטר השיער ובעליה בשבירות המכנית של השיער אצל ילדים שחיים בהרי האנדים שאובחנו כסובלים מתת-תזונה כרונית ובתסמונות הקליניות של קוושיורקור (Kwashiorkor) ושל מרסמוס (כחשת). ראה (13-15).

ברטלפילד ציין שלאחר השלמת תזונה, שכללה בעיקר פרוטאינים לאותם ילדים. חל שיפור ניכר בחוזק השיער ובהתעבותו. בשנת 1973, פורסם מאמר נוסף בירחון לתזונה קלינית בארה"ב, בנושא השפעת תוספי פרוטאינים על ילדים עם תת-תזונה כרונית, בפפואה גינאה החדשה. שאישרר את הפרסומים של ברטלפליד על הקשר שבין חוסר בפרוטאינים ותת-תזונה לעליה בשבירות השיער והקטנה של קוטר השיער (16).

בשנת 2009, פורסמה סקירה ספרותית בצרפת בנושא השפעתה של תזונה ותוספי מזון על בריאות והיופי של העור, שבו נסקרו 59 מחקרים קלינים בנושא תזונה ובריאות העור החל משנת 2008-1970. בסיכום הסקירה הספרותית צוין שיש קשר ישיר בין השפעת התזונה לגבי בריאות העור
(17).

מהו הג'לטין (פרוטאין)?


ג'לטין הוא קולגן העשוי מחלבון/פרוטאין טהור. ג'לטין מופק בעיקר מעורות ועצמות של בעלי חיים, כגון: בקר, דגים ורגלי עופות. הג'לטין משמש בעיקר כחומר מייצב בתעשיית המזון, בעיקר במוצרים כמו: ג'לי למאכל במגוון טעמים, קצפות, קרמים, יוגורטים ועוד. בנוסף, ג'לטין משמש ליצור כמוסות לתרופות. סימונו של הג'לטין בתעשיית המזון הוא E441.

ממה גלטין מורכב?


ג'לטין הוא כ 84% עד 99% חלבון/פרוטאין טהור (protein) במשקל יבש (תלוי בסוג ההפקה). ג'לטין טהור הוא מוצק בטמפ' החדר והוא חסר צבע, טעם וריח. הערך הקלורי של ג'לטין טהור הוא כkcal/g3.5 . ג'לטין מורכב מ - 18 חומצות אמינו, ועשיר בעיקר מחומצות האמינו: גליצין, פרולין, הידרוקסי פרולין, אלאנין, ארגנין ועוד. ג'לטין מכיל כ - 9 מתוך 10 מהחומצות האמינו החיוניות לגופנו. חשוב לציין כי ג'לטין לא מכיל את חומצת האמינו טריפטופן (5).

האם ג'לטין כשר?


בישראל ג'לטין שיוצר מעצמות בהמות (גם בהמות לא כשרות או בהמות שלא נשחטו שחיטה כשרה) מקבל הכשר "פרווה", מכיוון שהוא בחזקת "בטל בשישים" ו"חומר חדש". יתר על כן, יש הפוסקים כי מכיוון שהג'לטין מופק מעצמות יבשות, הוא אינו נחשב לבשר. פוסקים אלו מאשרים הפקת ג'לטין גם מבהמות לא כשרות. מטעמים אלו הרבנות הראשית הכשירה שימוש בג'לטין, אף אם מקורו בעור או בעצמות של חזיר (6).

האם ג'לטין נחשב בטוח לשימוש?


גלטין בעל מספר תקן E441 מהאיחוד האירופאי אשר אישר בשנת 2000 שימוש בגלטין ללא חשש. בנוסף אושר על ידי משרד הבריאות האמריקאי FDA כבר בשנת 2003 וקיבל מעמד של GRAS -
Generally Regarded As Safe.
(7-9).

מה מסמל מספר E?


מספר E מסמל את האישור של תוסף מזון על ידי הועדה של בטיחות במזון באיחוד האירופאי לאחר שהוא נבדק ונמצא כשיר לשימוש ולאכילה ואינו מזיק (4).

האם ישנן תופעות לוואי לג'לטין?


ג'לטין לא מומלץ למי שיש אלרגיה או רגישות לג'לטין.

האם נערכו מחקרים מדעים בנושא השפעת ג'לטין בבליעה על נשירת שיער מסוגים שונים בנשים?


בשנים 1982-1983 ד"ר מורגנטי (Morganti et al) רופא עור, ממחלקת דרמטלוגיה באוניברסיטה של רומא באיטליה, ערך מחקר קליני - Double blind (כאשר גם הנבדקים וגם החוקרים אינם יודעים מי מהנבדקים שייך לקבוצת הביקורת ומי מקבל את התרופה עצמה, על מנת להפחית השפעות חיצוניות על תוצאות הניסוי) בשימוש דרך הפה של שילוב של 2 גרם ג'לטין עם 0.8 גרם ציסטאין (cysteine) אל מול קבוצת ניסוי שקיבלה פלסבו של עמילן (starch) ובדק את השפעת תוסף התזונה המשולב על בריאות השיער.

הניסוי נערך לתקופה של כ 3 חודשים ב 40 מתנדבים בגילאי 40-20 שנים. תוצאות המחקר הצביעו על קשר ישיר בין השפעת תוסף התזונה המשולב של ג'לטין-ציסטאין לגבי צמיחת שיער רבה יותר והתרחבות קוטר השערות בצורה משמעותית (18-20).

בשנת 1986 חוקר נוסף בשם פדובה (Padova et al) ממחלקת עור מאוניברסיטת בולונה שבאיטליה פרסם מאמר לגבי מחקר בנושא השפעת השילוב של ג'לטין-ציסטאין על Seborrheic Alopecia (נשירת שיער המשולבת עם סבוריאה).

במחקר השתתפו 60 מתנדבים מתוכם 40 נשים ו 20 גברים שאובחנו כסובלים מנשירת שיער המשולבת עם סבוריאה. שילוב הג'לטין-ציסטאין נלקח דרך הפה במתן של 4 כמוסות ליום. סה"כ כל מתנדב קיבל כ 2 גרם ג'לטין ליום ו 0.8 גרם ציסטאין ליום למשך 3 חודשים. תוצאות המחקר הראו שב -30% מהמקרים היתה ירידה משמעותית בסבוריאה (21).

בשנת 1989 חוקר בשם הרטל (Hertel et al) רופא עור מגרמניה פרסם מאמר בירחון הדרמטולוגי של גרמניה לגבי 2 מחקרים קלינים שהוא ערך בנושא השפעת מתן דרך הפה בשילוב של ג'לטין, ויטמין A וציסטאין למשך תקופה ארוכה על נשירת שיער מדוללת (Diffuse type alopecia).

המחקר הראשון נערך בצורת פילוט (Pilot) עם 36 מתנדבים. לאחר מכן נערך מחקר חדש עם 47 מתנדבים בשיטת double blind. הכמויות ליום היו 7 גרם ג'לטין עם 18 אלף יחידות (18,000 IE) של ויטמין A ו 0.7 גרם ציסטאין ליום.

תוצאות המחקר הראשון (פילוט) היו:
ירידה של 8.3% במספר השערות במצב טלוגן (Telogen) לעומת עליה של 11% במספר השערות במצב אנאגן (Anagen) ועליה של 6.9% בהתעבות השיער (Hair density). הרטל מציין שזה הוא שיפור משמעותי בבריאות השיער שנבע כתוצאה מההשפעה של הטיפול המשולב.

במחקרו השני שנערך בצורת Double blind, התוצאות נמדדו על ידי בדיקת טריכוגרם (Trichogram) למטופלים.
התוצאת היו: ירידה של כ 13.5% במספר השערות במצב טלוגן עבור הקבוצה שקיבלה את הטיפול המשולב בהשוואה לקבוצת הבדיקה. לא נמצאו שינוים בקבוצת הפלסבו במחקר במספר השערות במצב הטלוגן.
עליה של 8% במספר השיערות במצב אנאגן בקבוצה שקיבלה את הטיפול לעומת ירידה במספר השיערות במצב האנאגן בקבוצת הפלסבו.

הרטל מציין כי לא נמצאו תופעות לוואי במהלך הטיפול המשולב של ג'לטין-ציסטאין-ויטמין A דרך הפה. הרטל מסכם שמתוך המסקנות מהמחקרים שהוא ערך ניתן לשער שיש השפעה חיובית על הטיפול בשילוב דרך הפה של ג'לטין-ציסטאין וויטמין A במינון גבוה על נשירת שיער מדוללת מסוג
Diffuse type alopecia. ראה (22).

בשנת 1998 ד"ר מורגנטי פרסם מחקר חדש בנושא של שילוב של ג'לטין-ציסטאין ותמצית דקל ננסי שידוע גם בשם saw palmetto על השפעה של רדיקלים חופשיים (Reactive Oxygen Species) וצמיחת שיער בצורת שמפו. המחקר נערך בשיטת Randomized Double Blind במשך 50 שבועות עם 48 מתנדבים בגלאים של 38-21.

מתוך ה48 מתנדבים 24 היו נשים ו 24 היו גברים אשר אובחנו כסובלים מנשירת שיער תורשתית (Androgentic Alopecia) בדרגות 3 ו 4 על פי המילטון. מתוך ה 48, היו 12 מתנדבים שנטלו בנוסף לשמפו גם שילוב תזונתי מאותו שילוב דרך הפה שניתן בצורה של 4 כמוסות בבליעה ליום.

תוצאות המחקר הראו שהיתה עליה של 30%-20% בהתעבות השיער עם עליה במספר השיערות של 17%- 27% (p<0.005) בקבוצה שלקחה גם את הטיפול בבליעה והשתמשה גם בשמפו לעומת הקבוצה שהשתמשה רק בשמפו. בקבוצה שלקחה את הטיפול המשולב דרך הפה ובצורת שמפו היתה עליה של 50% בצמיחת השיער וירידה משמעתית כמות הרדיקלים החופשיים (Reactive Oxygen Species) שנבדקו ע"י בדיקות דם (23).

מינונים מוצעים לטיפול בנשירת שיער


בשנת 2010 ד"ר זאב פם, רופא עור, הציג בכנס הראשון על מחקרים בשיער של אגודת רופאי העור הישראלית בטכניון בחיפה, את הנסיון הקליני שלו החל משנת 1992, בשימוש בג'לטין דרך הפה במינונים נמוכים:

לנשירת עונתית בנשים (Telogen Effluvium): מומלץ מתן ג'לטין בבליעה במשך 6-3 חודשים, במינון של 1.5 גרם עד 3.5 גרם ג'לטין ליום. .

בנשירת שיער אנדרוגנטית (Androgenetic Alopecia) בגברים: מומלץ מתן ג'לטין בבליעה במשך כ-12 חודשים לפחות, במינון של 1.5 גרם עד 3.5 גרם ג'לטין ליום.

לדבריו של ד"ר זאב פם כ-60% מהמטופלים גברים ונשים אשר התמידו בטיפול לאורך זמן, הראו צמיחת שיער מוגברת ודיווחו על התעבות השיער (24).

מה הקשר בין צריכת ג'לטין לגבי קצב חילוף החומרים והשפעה על כלי-דם פריפריאלים?


אספקת דם רצופה ונמרצת לקרקפת חיונית מאוד לחיי השיער. אכילת מזון באופן נורמלי מלווה בעליה בקצב חילוף החומרים וטמפרטורת הגוף.

תופעה זו ידועה בשפה המדעית כ- Specific Dynamic Action S.D.A. בשנת 1926 רפפורט (Rapport) דיווח שאכילת ג'לטין מעלה את הS.D.A בגוף יותר מכל מזון אחר. העליה ב S.D.A הוסברה בגלל עליה בזרימת הדם בעל ידי הרחבת כלי הדם הפריפריאלים (10). לאחר מכן בשנת 1963 מולינוס (Michael Mulinos M.D.) פרסם מאמר על השפעת ג'לטין בבליעה על הוסקולריזציה של כלי הדם באצבעות בירחון של ביולוגיה ניסוית בארה"ב שבו הוא אישש את הקשר. הגלטין (7 גרם גלטין ממוסס במים) מוריד את ההתנגדות של כלי הדם באצבעות ועל ידי כך מרחיב את כלי הדם (11). במחלקת הרדמה באוניברסיטת סמלוויס מדווחים על שימוש של ג'לטין במתן עירוי ורידי כמרחיב פלסמה למשך של 120-90 דקות (12).

סיכום:


מהאוסף של העדויות והממצאים הרפואים לאורך השנים ניתן לראות שטיפול בג'לטין דרך הפה עבור נשירת שיער בנשים הוא טיפול שנחשב בטוח לשימוש עם תוצאות סבירות, ניתן לשלב את הטיפול של ג'לטין דרך הפה עם טיפולים קיימים אחרים.

מחבר: ד"ר נדב פם

השתתף במחקר ספרותי וכתב את עבודת הדוקטורט שלו בנושא "השפעת הג'לטין בבליעה על נשירת שיער ומחלות ציפורניים" במחלקת דרמטולוגיה, אוניברסיטת סמלוויס, אפריל 2011 (25).

המידע הרפואי נאסף מתוך פרסומים רשמיים-מחקרים אובייקטיביים החל משנת 1926 ועד היום ממדינות שונות.

בוגר הפקולטה לרפואה , אוניברסיטת סמלוויס , בודפשט, הונגריה. (אוגוסט 2012)


הפניות למקורות מידע הנזכרים בכתבה:


References:

1. Hormonal therapy for female pattern alopecia

2. American Academy of Dermatology

3. Dr Nigel Hunt, Associate Professor in Health Psychology, Faculty of Medicine & Health Sciences, University of Nottingham. The Hidden Impact of Hair Loss

4. Food additives - תוספי מזון

5. Johnston-Banks FA. 1990. Gelatin. In: Harris P, editor. Food gels. London: Elsevier Applied Science. P 233-289.

6. The fascinating story of kosher gelatin

7. It is stated in the F.D.A. document Code of Federal Regulations Title 21 Chapter 1 Part 170, Subpart A, Section 170.3 n (22) written September 1972 and updated April 1, 2003, (21CFR 170.3) that “Gelatins, including flavored gelatin desserts, …and gelatin base salads.” are given G.R.A.S. (Generally Regarded as Safe) status.

8. Gelatin/Collagen Hydrolysate is a purified protein derived from animal sources. Gelatin/Collagen Hydrolysate is not considered to be hazardous under Federal Hazard Communications Standard 29 CFR 1910.1200. Gelatin/Collagen Hydrolysate has received GRAS Status (Generally Recognized As Safe).

9. EC (European Commission), 2000. Opinion on Quantitative Risk Assessment on the Use of the Vertebral Column for the production of Gelatin and Tallow. Adopted by the Scientific Steering Committee at its meeting of 13-14 April 2000.

10. Rapport, David. The effect of protein split products upon metabolism, J.BIOL.Chem, 73, 299, 1929. From the Department of Physiology, Western Reserve University Medical School, Cleveland.

11. Effect of Gelatin On the Vascularity of the Finger. Mulinos, Michael G.; Kadison, Ellen D. Angiology , Volume 16 (4): 170. SAGE – Apr 1, 1965.
Effect of Gelatin On the Vascularity of the Finger .

12. Dr. Madach Krisztina, Semmelweis University Department of Anesthesiology and Intensive Therapy, titled: "Volume resuscitations, pros and cons of crystalloids and colloids, indications and pitfalls of transfusion therapy", 2008 - slide 29/33.

13. Bradfield, R.B., B. Poresky, and A. Corano, Hair Diameter Changes During Protein – Calorie Malnutrition. Proc. Pacific Sci. Congress Tokyo, Japan. (Abst. 1966).

14. Bradfield, R.B., Changes in Hair Associated with Protein – Caloric Malnutrition. In: Proceedings Colloquims on Protein Deficiencies and Calorie Deficiencies, (Ed. By E.M. Widdowson), Churchills, Ltd. 1967.

15. Bradfield, R.B., and M.A. Bailey, Hair Root Response to Protein Undernutrition. In: advances in Biology of Skin. Pergamon Press, Inc. New York, 9 , 109 (1969).

16. Effect of protein supplementation on the Hair of chronically malnourished New Guinean Schoolchildren, L. A. Malcolm. Published in The American Journal of Clinical Nutrition 26: May 1973. DD. 479-481. Printed in U.S.A.

17. Nutrition and nutritional supplementation: Impact on skin health and beauty Volume 1, Issue 5 September/October 2009 - Dermato-Endocrinology, Pages 271 - 274 - http://dx.doi.org/10.4161/derm.1.5.9706.
Authors: Nathalie Piccardi and Patricia Manissier.
Email: [email protected]
Nutrition and nutritional supplementation: Impact on skin health and beauty

18. Morganti P., Randazzo S.D., Bruno C, (1982) "Effect of gelatin cysteine on hair after a three months treatment“, J. Soc. Cosmet. Chemists 33, 95.

19. Randazzo S.D., Morganti P., titled: "The influence of gelatin cysteine supplementation on the amino acids composition of human hair", accepted for presentation on XVI intern. Congress of Dermatology May 23-28, 1982, Tokyo.

20. Morganti P., Bruno C. Colelli G (1983) Geltina - cistina. Cheratogenesi e struttura pilifcra Boil, Soc, It. Biol Sper 59:20.

21. M.P. DE Padova, A. TOSTI, title: “Gelatin - Cyctine in Seborrheic Alopecia”, department of dermatology university of Bologna – Italy, February 15, 1985. J Appl. Cosmetol 1968;4;55-60.

22. Titled: “Low dosage retinol and L-cystine combination improve alopecia of the diffuse type, following long-term oral administration”. By Hertel H, Gollnick H, Matthies C, Baumann I, Orfanos CE. Universitats-Hautklinik und Poliklinik, Freien Universitat Berlin. Hautarzt. 1989 Aug;40(8):490-5.

23. Morganti P., G. Fabrizl. B james, C. Bruno, titled: “Effect of gelatin-cystine and serenoa repens extract on free radicals level and hair growth”, Presented at Singapore clinical dermatology 200 – Singapore 18-20 June, 1998.

24. Dr. Zeev Pam, presented a lecture titled: "Low dosage gelatin based treatments with single dose, daily, for minimum of 3-6 months in female pattern hair loss." Presented at the First International Annual Convention on the advance in hair research of the Israeli Society of Dermatology and Venereology at the Technion, Faculty of medicine, Israel, in June 2010.

25. Nadav Pam, defended successfully the diploma work on April 2011 – “Therapeutic Effect of Gelatin as a Dietary Supplement for Female Hair Loss”, tutored by Norbert M. Wikonkal, M.D., Ph.D. at the department of Dermatology, Venereology and Skin Oncology, Semmelweis University, Budapest, Hungary. No. T000538/F162573. AA187-105/06. The diploma was presented in a poster from in the EHRS July 2011.היכנס ולמד עוד בפורום תזונה, ויטמינים ותוספים טבעיים

אזהרה-אין להעתיק או להשתמש בתכנים מתוך אתר רעמה ליצירת לקט, אוסף או מאגר, בשום אמצעי כלשהו ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש ממנהלי אתר רעמה.נושאים אחרונים בפורום

תנאי השימוש

השימוש באתר רעמה (להלן: "האתר" או "רעמה") ותכניו השונים (כל מידע המובא באתר - מילולית, חזותית, קולית או כל שילוב שלהם) מעיד על הסכמתך לתנאים הבאים, ולכן נבקשך לקרוא אותם בקפידה.

המידע המתפרסם באתר זה, מתבסס ברובו על מחקרים. והוא נועד אך ורק להשכלה, ריכוז , הנגשה וכן שיתוף של מידע הקיים והזמין באינטרנט.

בשום פנים ואופן אין לראות במידע הזמין באתר, מכל סוג, רפואי ושאינו רפואי - תחליף ראוי לייעוץ של רופא או רוקח מוסמכים. אנו לא מתירים, ואין להתייחס לכל מידע באתר כאל המלצה לשימוש כלשהו בכל טיפול, אוראלי, טופיקלי או כל סוג אחר של טיפול כלשהו.

בעלי האתר משתדלים להביא את המידע הרפואי המדוייק והנאמן ביותר והמבוסס על מחקרים בנושא, אך אין להתייחס למידע כאל מדוייק. כדי לקבל מידע מלא אודות תרופות וטיפולים שונים המוזכרים באתר זה, יש להתייעץ עם רופא או רוקח מוסמכים, או לעיין בעלון לרופא.

אתר רעמה לא יישא בכל אחריות לכל נזק שעלול להיגרם, או ייגרם, כתוצאה משימוש מורשה או בלתי מורשה במידע ובתכנים מאתר רעמה, בין אם המידע והתכנים נכונים, שגויים, מעודכנים או שאינם מעודכנים.

כל אחד רשאי להשתמש באתר רעמה למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להשתמש בתכנים אשר מובאים מאתר רעמה למטרות ציבוריות ומסחריות כלשהן, ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש מן מנהלי אתר רעמה, וזאת בכפוף לתנאי ההסכמה (אם ניתנה הסכמה שכזאת, בכתב).

אין להעתיק או להשתמש בתכנים מתוך אתר רעמה ליצירת לקט, אוסף או מאגר, בשום אמצעי כלשהו, ידני או ממוחשב.


תכנים הנמסרים לפרסום באתר רעמה ובפורומי רעמה השונים על ידי משתמשים -


אתר רעמה תומך בקיום דיונים בין משתמשים שונים באתר, ובחופש הדיבור, אך בעלי האתר שומרים לעצמם את הזכות לא לפרסם, לשנות, או למחוק תכנים שלדעתם הינם שגויים, שקריים, או לא חוקיים לפי שיקול דעתם הבלעדי, וזאת ללא הפעלת שיקול דעת משפטי. למשתמש בפורומי רעמה לא תהיה כל טענה, דרישה או תביעה כלפי בעלי אתר רעמה בעניין זה.

אתר רעמה אינו נושא בכל אחריות לתכנים אלה, שנמסרו על ידי משתמשים באתר ובפורומים, והאחריות המלאה והבלעדית על תכנים אלו ועל כל תוצאה או נזק הנובע מהם חלה על המשתמש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעתם של בעלי האתר או עמדתם, ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

המשתמש צריך להקפיד שתכנים כאלה, הנמסרים והמפורסמים על ידיו, יהיו חוקיים ונכונים.

פרסום ברעמה תנאי שימוש רעמה© כל הזכויות שמורות
שטח זה יכול
להיות שלך

בעל עסק/ מפרסם נכבד, שטח פרסום זה יכול להיות שלך.

לפרטים לחץ כאן