שטח זה יכול
להיות שלך

בעל עסק/ מפרסם נכבד, שטח פרסום זה יכול להיות שלך.

לפרטים לחץ כאן
רעמה ולא קרחת

חומצה אזלאית

» נשירת שיער - דף הבית
» לפורום נשירת שיער     
» שלבי ההתקרחות   
» תזונה ונשירת שיער    
» נשירת שיער בנשים   
» אירובי ונשירת שיער   
» תרופות המזיקות לשיער
» השתלת שיער           
» מדריך השתלת שיער
» שיער דליל           
» טופיק             
» טיפולים בהתקרחות    
   » מינוקסידיל              
   » אבודרט                  
   » פרופסיה               
   » פרוקיור-פרוסקר
   » חיתוך פרוקיור
   » ספירונולקטון         
   » חומצה אזלאית        
   » חומצה רטינואית      
   » שמפו ניזורל           
   » שמפו רוויטה           
   » קונדישינר רוויטה        
   » דקל ננסי               
   » טריקומין               
   » פלורידיל               
   » RU58841              
   » מסרק המחטים        
   » לוניטן                   
   » MSM                   
   » ג'לטין              
   » ל-ארגינין              
   » תה ירוק               
   » פוליגנום מולטיפורום
» S.L.S                      

על החומצה האזלאית:
הרכבה הכימי של חומצה אזלאית.

השם הכימי של החומצה האזלאית (Azelaic Acid) הינו 1,7 heptanedicarboxylic. זהו מרכיב תזונתי המופיע בתזונה האנושית שניתן למצוא בזרעי דגנים ובתוצרים מבעלי חיים. נמכרת בבתי מרקחת כמשחה במרשם רופא, בד"כ לשם טיפול באקנה או בכתמי פיגמנטציה כתוצאה מחשיפה לשמש.

מה התכונות המועילות של החומצה?


החומצה האזלאית, בריכוזים גבוהים, היא בעלת פעילות אנטי מיקרוביאלית, הנחקרת במעבדות עקב תכונותיה הפוטנציאליות כאנטי ויראלית וכאנטי פטרייתית, ובנוסף עוזרת לנירמול של עור שעבר קרטיניזציה (התקשות שכבת העור החיצונית) ולירידה בתוכן השומני שבעור (מרסנת ייצור שומן כגוון החלב - sebum). זמן מחצית החיים של החומצה האזלאית, לאחר מתן טופיקלי, הוא 12 שעות.

מנגנון הפעולה של החומצה האזלאית:


החומצה האזלאית פועלת כאנטי אנדרוגן על ידי חסימת הפעילות של האנזים 5 אלפא רדוקטאז (5AR). האנזים הנ"ל (מסוגים 1 ו-2) אחראי להמרת הטסטוסטרון ל-DHT. ה-DHT גורם להגדלה שפירה של הערמונית ומזיקה לזקיקי השיער. יש אנשים המשתמשים בחומצה אזלאית כטיפול להתקרחות גברית טיפוסית (אלופסיה אנדרוגנית) ולסוגים אחרים של נשירת שיער.

בתנאי מעבדה, התברר שהחומצה האזלאית פועלת כגורם המשמיד רדיקלים חמצניים בלתי יציבים, ומעכב מגוון של אנזימים מחמצנים ומחזרים, ביניהם נכלל גם האנזים 5 אלפא רדוקטאז (5AR).

כשבדקו את פעילות החומצה האזלאית בריכוזים משתנים, ראו שיש יחס ישיר בין ריכוז החומצה, לבין רמת העיכוב של פעילות האנזים 5AR המקומית (גודל העיכוב תלוי ריכוז). טיפול בחומצה אזלאית מתאים נגד שני סוגי ה-5 אלפא רדוקטאז.

לאחר מריחה טופיקלית בודדת על העור, בערך 4% מהחומצה האזלאית נספגת בשכבת העור באופן סייסטמטי. חילוף החומרים בעור לאחר המריחה הינו זניח, ומה שנספג בגוף מהחומצה האזלאית מופרש לאחר מכן בשתן בלי לעבור שינויים בגוף.

אזהרות שימוש והתוויות רפואיות:


אין להשתמש באזלאיק אסיד אם אלרגיים אליו. יש להיזהר ממגע בעיניים ואם הדבר קורה יש לשטוף מיידית את העיניים בכמויות גדולות של מים. החומר לשימוש חיצוני בלבד.

תופעות לוואי: ייתכנו גירויי עור מקומיים ובעיקר בתחילת הטיפול אך התופעות הנ"ל בדרך כלל שוככות עם המשך הטיפול. ישנם דיווחים של רגישות לאור ומוטב לפיכך להימנע מחשיפה לשמש.

התגובות הנפוצות ביותר, אשר מופיעות בקרב עד כ-5% מהמשתמשים הן צריבה ועקצוצים המופיעים כאמור בד"כ בתחילת השימוש ועשויים להימשך בין 5 ל-20 דקות, ובייחוד כשהעור סדוק או מודלק.

תופעות נוספות אשר דווחו בפחות מאחוז מהמשתמשים היו: אדמומיות, יובש, פריחה, קילוף העור, גירויים ודרמטיטיס (דלקת בעור). תגובות שליליות נוספות אשר דווחו לעתים נדירות יותר היו: החמרה באסטמה, בהרת העור, שיעור יתר והאדמה.

אם בעקבות השימוש בחומצה האזלאית מופיעה רגישות או גירוי חריפים, יש להפסיק את הטיפול.

לחומצה האזלאית אין השפעות סייסטמיות שליליות, אך היו דיווחים בודדים על הבהרת העור לאחר השימוש בחומצה האזלאית, זאת למרות שלחומצה האזלאית אין השפעה של דה-פיגמנטציה על תאי מלנוציטים נורמליים. החומצה אינה מבהירה עור מעבר לצבעו הנורמלי, אך עשוייה לעתים רחוקות להבהיר עור כהה בשימוש עקבי.

מחקרים בבעלי חיים לא הראו השפעות שליליות על רבייה או פוריות, ובבני אדם לא דווחו בעיות הקשורות בחומצה אזלאית במהלך ההריון. מחקרים אשר חקרו מוטגניות (יכולת השריית שינויים גנטיים) של החומצה האזלאית היו שליליים, כך שהחומצה האזלאית אינה נחשבת לגורם קרצינוגני (כלומר אינו מסרטן).

תוצאות מחקרים: (בליווי גרפים)


במחקר משנת 1988, אשר פורסם ב-British Journal of Dermatology, נבדקה השפעתם של חומצה אזלאית ושל האבץ (zinc) על פעילות האנזים 5AR בעור האדם, בתנאי מעבדה, כל אחת לחוד ובמשולב.

במחקר הנ"ל, הוסיפו למבחנה, שהכילה 5AR וטסטוסטרון, את החומצה האזלאית והאבץ הן בנפרד והן ביחד ובריכוזים שונים על מנת לגלות את הריכוזים הכי מינימליים שייתנו את האפקט הכי מקסימלי בעיכוב ה-5AR.

התצפיות העלו שבשני המקרים עליית הריכוז השפיעה ישירות על רמת העיכוב: החומצה האזלאית עיכבה את 5AR בצורה יעילה יותר ככל שהעלו את ריכוזה, עד לעיכוב של 98% בריכוז של 3mmol/l. בבדיקה עם האבץ לבדו, קיבלו עיכוב של 98% בריכוז של 15mmol/l. תמונה1

השפעתם המשולבת של החומצה האזלאית והאבץ על ה-5AR נבדקה, והתברר שריכוזים קטנים יותר מכל חומר, האמורים לתת עיכוב של 50-60% בלבד, הספיקו ביחד על מנת לתת עיכוב של 95% מפעילות ה-5AR.

כשהוסיפו ויטמין B6 (מסוג Pyridoxine) בריכוז 0.025%, לאבץ, הוויטמין הגביר את השפעת האבץ על עיכוב האנזים פי שניים. אך במקרה של החומצה האזלאית, יכולת העיכוב לא השתנתה. בנוסף לוויטמין B6 לא הייתה השפעה כשניתן לבדו. תמונה2

התוצאות הנ"ל מלמדות שהאבץ והחומצה האזלאית פועלים במנגנונים שונים ולפיכך משלימים זה את זה.

בצירוף של שלושת החומרים הנ"ל, נדרשו ריכוזים נמוכים במיוחד ע"מ להביא לעיכוב של 90%. אותם הריכוזים (0.1 mmol/l חומצה אזלאית, 0.5 mmol/l אבץ ו-0.025% וויטמין B6) לכל אחד בנפרד היו צפויים להניב השפעה מועטת (30% עיכוב צפוי באמצעות האבץ) או ללא השפעה כלל (במקרה של הוויטמין והח' האזלאית). אך כששילבו את כולם יחד, קיבלו עיכוב של 90% בפעילות האנזים! תמונה3

המחקר הנ"ל נתן את ההשראה למוצרי Xandrox.

ובמחקר נוסף:


במחקר שבוצע על החומצה האזלאית בפציינטים הסובלים מאלופסיה אריאטה (AA), שבא לבחון את היעילות, הסבילות והבטיחות שבטיפול בהם עם החומצה האזלאית, נבדקו 31 אנשים עם AA שלא קיבלו שום טיפול בחודש שלפני תחילת המחקר. 16 נבדקו עם 0.5% anthralin והשאר (15 איש) נבדקו עם חומצה אזלאית בריכוז 20%. הם התבקשו למרוח את הח' האזלאית במשך 12 שבועות רצופים. לאחר מכן ב-8 השבועות הבאים לא מרחו שום קרם. בתום 20 שבועות של המחקר בוצעה בדיקת יעילות RGS (Terminal Hair Regrowth Score). סולם שמודד צמיחה של שיער טרמינלי בין אפס (תגובה לא טובה) ועד 2 (תגובה מלאה). בדיקת היעילות הראתה, שבשבוע ה-20 נמצאה תגובה מלאה ב-8 מתוך ה-15 שטופלו בחומצה אזלאית (2 בסולם RGS). במהלך המחקר לא נצפו תופעות לוואי רציניות ומסקנת החוקרים הייתה שהחומצה האזלאית יכולה לשמש טיפול טופיקלי אפקטיבי לסובלים מ-Alopecia Areata. באותו מחקר לא נמסר מידע על מספר האנשים שהגיבו תגובה חלקית (1 בסולם RGS).

הערות אחרונות:


האבץ - נחקר והוכח כבעל יכולת לעכב, בתנאי מעבדה (in vitro) את פעילות ה-5AR, הממיר טסטוסטרון ל-DHT, ויכול גם להפחית את הפרשת החלב, sebum, שה-DHT אחראי להגברתה.

ה-DHT, באופן כללי, נחשב כאנדרוגן אחראי לגירוי בלוטות החלב השומניות (sebaceous glands), ופעילות מקומית מוגברת שלו נצפתה במקרי פתולוגיה מוגדרים היטב של העור כאקנה, סבוריאה, אלופסיה והירסוטיזם (שיעור יתר בנשים).

הריכוז הפיזיולוגי של אבץ בערמונית הגבר הינו כ-0.2 mmol/l. נמצא קשר בין ריכוז האבץ לפעילות האנזים 5AR, ואולם, נראה שהאבץ משפיע בצורה שונה בריכוזים שונים: בריכוזים נמוכים (0.1 mmol/l) מקבלים דווקא הגברה בפעילות ה-5AR בעוד בריכוזים גבוהים יותר (3-300 mmol/l) יש עיכוב של האנזים (במבחנה נמצא ש-15mmol/l אבץ מעכבים 98% מהאנזים).

מאחר והתגלה כי האבץ מעכב את האנזים 5AR באופן שונה בריכוזים שונים (בריכוזים 0.5-3 mmol/l מעכב את האנזים באופן תחרותי, ובריכוזים 3-15mmol/l פועל כמעכב לא תחרותי), נראה שהאבץ פועל בשני מנגנונים שונים בהתאם לריכוזו וכי היון המתכתי של האבץ כנראה מפריע לאנזימים שונים, ומעכב גם את החיזור של NADP הנקשר ל-5AR. הועלה גם הרעיון בקשר לחומצה אזלאית שהיא יכולה לתפוס את אזור הקישור של NADPH שבאנזים 5AR, באופן תחרותי, ובכך לעכב את האנזים.

ויטמין B6 (פרידוקסין) - משבש את מטבוליזם השומן בעור, וכך הוא בעל תפקיד בבקרת הפרשת החלב (sebum). הוויטמין משפר מצבים של אקנה במתבגרים ופעיל יותר בשימוש טופיקלי מאשר בשימוש סייסטמי. שימוש משולב של וויטמין B6 ואבץ, כאמור בנ"ל, משפר את עיכוב האנזים 5AR.

אילו הוסיפו אבץ למוצרים של חומצה אזלאית, היה נדרש לנו ריכוז נמוך יותר של חומצה אזלאית לשם הורדת כמות ה-DHT בקרקפת, אך משך חיי המדף של מוצר המבוסס על השילוב של אבץ וחומצה אזלאית הוא קצר מאחר והמשחה מתקשה תוך מספר ימים.

שמות מסחריים של החומצה האזלאית:


סקינודרם, סקינודרן, אזידרם, אזלקס. קיים ב-xandrox.


משחות של חומצה אזלאית.


ניתן לקנות כאבקה ולערבב עם רוגיין תמיסה.

הערה: הבקבוק של קצף מינוקסידיל הוא סגור ואי אפשר לפתוח אותו על מנת להכניס לתוכו אבקת ח' אזלאית.
אזהרה-אין להעתיק או להשתמש בתכנים מתוך אתר רעמה ליצירת לקט, אוסף או מאגר, בשום אמצעי כלשהו ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש ממנהלי אתר רעמה.
נושאים אחרונים בפורום

תנאי השימוש

השימוש באתר רעמה (להלן: "האתר" או "רעמה") ותכניו השונים (כל מידע המובא באתר - מילולית, חזותית, קולית או כל שילוב שלהם) מעיד על הסכמתך לתנאים הבאים, ולכן נבקשך לקרוא אותם בקפידה.

המידע המתפרסם באתר זה, מתבסס ברובו על מחקרים. והוא נועד אך ורק להשכלה, ריכוז , הנגשה וכן שיתוף של מידע הקיים והזמין באינטרנט.

בשום פנים ואופן אין לראות במידע הזמין באתר, מכל סוג, רפואי ושאינו רפואי - תחליף ראוי לייעוץ של רופא או רוקח מוסמכים. אנו לא מתירים, ואין להתייחס לכל מידע באתר כאל המלצה לשימוש כלשהו בכל טיפול, אוראלי, טופיקלי או כל סוג אחר של טיפול כלשהו.

בעלי האתר משתדלים להביא את המידע הרפואי המדוייק והנאמן ביותר והמבוסס על מחקרים בנושא, אך אין להתייחס למידע כאל מדוייק. כדי לקבל מידע מלא אודות תרופות וטיפולים שונים המוזכרים באתר זה, יש להתייעץ עם רופא או רוקח מוסמכים, או לעיין בעלון לרופא.

אתר רעמה לא יישא בכל אחריות לכל נזק שעלול להיגרם, או ייגרם, כתוצאה משימוש מורשה או בלתי מורשה במידע ובתכנים מאתר רעמה, בין אם המידע והתכנים נכונים, שגויים, מעודכנים או שאינם מעודכנים.

כל אחד רשאי להשתמש באתר רעמה למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להשתמש בתכנים אשר מובאים מאתר רעמה למטרות ציבוריות ומסחריות כלשהן, ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש מן מנהלי אתר רעמה, וזאת בכפוף לתנאי ההסכמה (אם ניתנה הסכמה שכזאת, בכתב).

אין להעתיק או להשתמש בתכנים מתוך אתר רעמה ליצירת לקט, אוסף או מאגר, בשום אמצעי כלשהו, ידני או ממוחשב.


תכנים הנמסרים לפרסום באתר רעמה ובפורומי רעמה השונים על ידי משתמשים -


אתר רעמה תומך בקיום דיונים בין משתמשים שונים באתר, ובחופש הדיבור, אך בעלי האתר שומרים לעצמם את הזכות לא לפרסם, לשנות, או למחוק תכנים שלדעתם הינם שגויים, שקריים, או לא חוקיים לפי שיקול דעתם הבלעדי, וזאת ללא הפעלת שיקול דעת משפטי. למשתמש בפורומי רעמה לא תהיה כל טענה, דרישה או תביעה כלפי בעלי אתר רעמה בעניין זה.

אתר רעמה אינו נושא בכל אחריות לתכנים אלה, שנמסרו על ידי משתמשים באתר ובפורומים, והאחריות המלאה והבלעדית על תכנים אלו ועל כל תוצאה או נזק הנובע מהם חלה על המשתמש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעתם של בעלי האתר או עמדתם, ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

המשתמש צריך להקפיד שתכנים כאלה, הנמסרים והמפורסמים על ידיו, יהיו חוקיים ונכונים.

פרסום ברעמה תנאי שימוש רעמה© כל הזכויות שמורות
שטח זה יכול
להיות שלך

בעל עסק/ מפרסם נכבד, שטח פרסום זה יכול להיות שלך.

לפרטים לחץ כאן