שטח זה יכול
להיות שלך

בעל עסק/ מפרסם נכבד, שטח פרסום זה יכול להיות שלך.

לפרטים לחץ כאן
רעמה ולא קרחת

שיער דליל

» נשירת שיער - דף הבית
» לפורום נשירת שיער     
» שלבי ההתקרחות   
» תזונה ונשירת שיער    
» נשירת שיער בנשים   
» אירובי ונשירת שיער   
» תרופות המזיקות לשיער
» השתלת שיער           
» מדריך השתלת שיער
» שיער דליל           
» טופיק             
» טיפולים בהתקרחות    
   » מינוקסידיל              
   » אבודרט                  
   » פרופסיה               
   » פרוקיור-פרוסקר
   » חיתוך פרוקיור
   » ספירונולקטון         
   » חומצה אזלאית        
   » חומצה רטינואית      
   » שמפו ניזורל           
   » שמפו רוויטה           
   » קונדישינר רוויטה        
   » דקל ננסי               
   » טריקומין               
   » פלורידיל               
   » RU58841              
   » מסרק המחטים        
   » לוניטן                   
   » MSM                   
   » ג'לטין              
   » ל-ארגינין              
   » תה ירוק               
   » פוליגנום מולטיפורום
» S.L.S                      

רקע על שיער דליל


שיער דלילשיער דליל הינה בעיה נפוצה בקרב אנשים רבים. שיער דליל, והנשירה המלווה אותה במקרים רבים, משפיעים באופן דרסטי על תפישת המראה החיצוני ועל תחושת הביטחון העצמי. בכתבה זאת נדון בתופעה, את השלכותיה מבחינה חברתית ואת הסיבות שמביאות לשיער דליל. בהמשך הכתבה נסקור את שלל הפתרונות האפשריים לטיפול בשיער הדליל מתוך מטרה להסוות אותו או למלא אותו ולהיפטר מהדלילות בשיער אחת ולתמיד.

שיער דליל והשלכות חברתיות


תופעת שיער דליל בגברים ובנשים נדירה בילדים אך הולכת ונעשית נפוצה יותר ככל שמתקדמים עם הגיל. כך נבנתה התפיסה החברתית, במודע ושלא במודע, ששיער מלא, שופע ובעל ברק מייצג אדם צעיר, בריא ואנרגטי. מבחנים פסיכולוגיים בהם הנבדקים התבקשו לדרג את דעתם על תמונות של בני אדם בדרגות התקרחות שונות שהוצגו בפניהם הראו העדפה חד משמעית לתמונות בהן הוצגו בעלי שיער מלא, ונטו לייחס לאותם בחורים תכונות חיוביות יותר: יותר כריזמה, משיכה מינית, אנרגטיות, הצלחה והערכת גיל נמוכה יותר. דוגמא למחקר כזה שנערך בשנת 1971- הבודקים השתמשו באותה תמונה של אותו אדם באותה סיטואציה, ובאמצעות גרפיקאי יצרו שתי גרסאות נוספות של התמונה כאשר בתמונה השנייה הגבר הופיע כמקריח בעל קו שיער נסוג, ובתמונה השלישית הוא הופיע כגבר בעל קרחת מלאה. זאת לעומת התמונה הראשונה בה הוא נושא רעמת שיער שופעת. התמונות הללו הוצגו בפני 60 נבדקים, התגובות של הנבדקים הראו את הסטריאוטיפים השליליים בחברה המיוחסות לגברים קירחים. מי שראו את התמונה של הגבר המקריח חשבו שהוא גבר משעמם, חלש ופסיבי. אלו שראו את התמונה של הגבר הקירח נטו לחשוב שהוא מכוער, אדם רע ולא נדיב לאחרים. לעומת זאת, אותו הגבר ממש הוגדר כצעיר, בעל מרץ, חיוניות, פעיל וחזק כאשר הוצג כבעל שיער שופע.

מחקרים דומים אחרים הראו שגברים בעלי שיער שופע זוכים ליתרון יחסי על פני מקריחים בתעסוקה הן בקבלה למקום עבודה, בגובה המשכורת והן בקידום למשרות בכירות יותר. יתר על כך, הם גם זוכים להצלחה גבוהה יותר עם נשים ונחשבים כבני זוג פוטנציאליים עדיפים.

בנשים, תופעת השיער הדליל מצומצמת יותר באופן משמעותי מבגברים, אך לא נדיר לזהות נשים עם שיער דליל. לרוב נשים מתחילות לסבול מהופעת שיער דליל בגילאים מתקדמים יותר מגברים בני גילן, והסיבות לשיער דליל משתנות ויותר תלויות בשינויים הורמונליים ובהפרעות במאזן ההורמונים שבגוף בעקבות שינויים משמעותיים במהלך החיים כגון – אובדן מינרלים וויטמינים תכוף בעקבות מחזור חודשי, כניסה להריון, נשירה שלאחר הלידה וגיל הבלות. מקובל להניח שנשים מקבלות את תופעת נשירת השיער והשיער הדליל בצורה קשה יותר מגברים, מאחר והתופעה פחות נפוצה בנשים, ובשל החשיבות של שיער האישה כחלק מכוח המשיכה של האישה. מצד אחד, יש פחות תקציבים, טיפולים ומחקרים על שיער דליל בנשים, אך מצד שני נשים יכולות להסוות שיער דליל בקלות רבה יותר באמצעים הנחשבים נפוצים ומקובלים: פיאות, כובעים נאים, מטפחות ראש, תוספות שיער ועוד.

לאור התפיסה החברתית השלילית, ניתן להבין למה לגברים ונשים רבים כל כך חשוב להמנע מדלילות בשיער, להאט את המשך הדלילות או לפחות להסוות שיער דליל באמצעים שונים על מנת להמשיך ולהנות מכל יתרונותיו של השיער המלא: החל מהופעה חיצונית מרשימה יותר, דרך הערכה חיובית יותר בידי הסביבה וכלה בבחירת בני זוג ובקידום בקריירה.

סיבות וגורמים לשיער דליל:


בגדול, ניתן לחלק את הגורמים לשיער דליל לשלוש קטגוריות עיקריות:

רקע גנטי: נפוץ יותר בגברים מאשר בנשים ומהווה הסיבה העיקרית לשיער דליל בגברים, אך לא מייחד גברים בלבד וגם בנשים קיימים מקרים רבים של התקרחות נשית על רקע תורשתי. ישנה סברה שהגנים האחראים להתקרחות עוברים בתורשה אמהית מצד האם, אך נראה שגם מצד האב תיתכן הורשה של הגנטיקה האחראית לשיער דליל והתקרחות. עם זאת, לא נדיר למצוא משפחות בהן גן ההתקרחות דילג על דור הבנים והופיע מחדש בדור הנכדים.

המנגנון שמאחורי הגורם הגנטי: שיער דליל בגברים נובע על פי רוב מרגישות על רקע גנטי של חלק מזקיקי השיער בקרקפת להורמון הגברי DHT, המופק בגוף מעודפי טסטוסטרון. ההורמון נמצא בזרם הדם ובגוף אך מתרכז ומצטבר בזקיקי השיער ומתקיף את הזקיקים. אם לא נפנה לטיפול מונע בשלב זה, תוך זמן מה נבחין ששיערנו צומח חלש יותר, דק יותר, ובהתגברות קצב הנשירה שלו. קצב הנשירה משתנה מאדם לאדם ומתקופה לתקופה, אך מוסכם כללית שמשך התקופה בה הזקיקים רדומים ואינם מצמיחים שיער חדש הולך ומתארך בין מחזור צמיחה אחד למשנהו ובסופו של דבר השיער הקיים אינו מספיק עוד כדי למלא את הראש ומבחינים בקרקפת מבעד לשיער שנהיה דליל.

בשלב הנשירה ההתחלתית, עדיין אפשרי בהחלט לבלום את התקדמות הדילול שבשיער באמצעות טיפולים מתאימים, לחזק את השיער הקיים, ולשמור על מראה שיער מלא. גם לאחר שהנשירה כבר נתנה את אותותיה והשיער מתחיל להיראות דליל – עדיין ניתן להאיט את תהליך ההתקרחות.

חשוב להדגיש שהיקף וקצב נשירת השיער באדם משתנים מאדם אחד לרעהו, ואי אפשר להסיק שמדובר בתחילתו של תהליך התקרחות המסתיים בקרחת גדולה ונוצצת. התוצאה הסופית עשוייה להיות דרגת נורווד שונה מאד מאחד לשני. גיל תחילת הנשירה בגברים בדרך כלל מוקדם יותר מאשר בנשים, ומשתנה גם בין גברים שונים, אך בגדול ניתן לומר שיש יחס מסויים בין גיל הגברים לבין אחוז הגברים באוכלוסייה הסובל מנשירת שיער ומשיער דליל: על כל עשור שחולף מושפעים מהתופעה עוד 10% מאוכלוסיית הגברים (30% עד גיל 30, 50% עד גיל 50, 70% עד גיל 70 וכדומה).

רקע הורמונלי: גורם השכיח בעיקר בקרב נשים, המופיעה בעקבות אירועים מרכזיים ששיבשו את המאזן ההורמונלי התקין בגוף האישה. בתקופת גיל המעבר (גיל הבלות) יורדות רמות הורמוני המין הנקביים (הפרגוסטרון) בגוף האישה ועל מנת לפצות על כך הגוף מייצר יותר הורמונים חלופיים שהם בעלי דימיון מבני מסויים להורמון המין הזכרי (הטסטוסטרון), וכך רואים נשירת שיער בנשים בדומה לגברים, אם כי דפוס אובדן השיער באישה הוא שונה וקו השיער אינו מושפע ואין נסיגה של קו השיער ואף אין היווצרות מפרצים אלא דלילות כללית בכל החלק העליון של הקרקפת.

מצב נפוץ נוסף בקרב נשים שבגיל הבלות הוא פעילות נמוכה של בלוטת התריס (התירואיד) שגם היא מובילה לשיער דליל בעקבות נשירה.

אירועים מרכזיים נוספים בחיי האישה המובילים לערעור שווי המשקל ההורמונלי בגופה הם המחזור (אובדן מסיבי של ברזל, ויטמינים ומינרלים באופן קבוע מדי חודש בחודשו), הריון ולידה.

אנמיה ומחסור בברזל: נשים לא מעטות סובלות מאנמיה עקב מחסור בברזל ובחומרי תזונה חיוניים לגוף עקב אובדן דם רב במהלך המחזור – תופעה חודשית "המרוקנת" את הגוף ממאגרי הברזל שלו. מחקר שבוצע בשנים 1995-1998 בקרב 153 נשים שסבלו מנשירת שיער מוגברת - גילה שרובן הגדול (72% מהנשים) סבלו ממחסור בברזל וחוו את סוג נשירת השיער הידוע בשם "טלוגן אפלביום – Telogen Effluvium". הטלוגן אפלביום הינו מצב בו אחוז גדול יותר מהרגיל של זקיקי שיער פעילים נכנסים לשלב המנוחה והנשירה בבת אחת, כניסה זו הינה מוקדמת מדי עבור חלק מהזקיקים וכך האדם משיר כמות שיער רבה יותר בזמן קצר יחסית, ומתפתחת דלילות בשיער. נשירת שיער על רקע מחסור בברזל מתרחשת בעיקר בנשים והינה נדירה יחסית בגברים. ניתן לטפל בקלות בבעיה של מחסור בברזל ובויטמינים באמצעות תוספי תזונה ובאמצעות אכילה נכונה ומאוזנת של מזון עשיר בברזל ובויטמינים (בשר, פירות, ברוקולי, תרד ועוד) האמורים לפתור בעיות של שיער דליל על רקע אנמיה. כאשר ישנו מחסור בברזל, אין מספיק ייצור של המוגלובין ותאי דם אדומים בגוף, והאישה נכנסת למצב של אנמיה. במצב של אנמיה, הגוף מנצל את מעט הברזל שיש לו ע"מ לייצר עוד תאי דם אדומים בגוף, וניצול משאבים זה בא על חשבון תהליכים אחרים בגוף שהינם פחות חיוניים לגוף, למשל ייצור השיער.

נשירת שיער אחרי לידה: במהלך ההריון מתחוללים שינויים במאזן ההורמונים שבגוף האישה, שינויים אלו משפיעים על מחזור הצמיחה הרגיל של השיער והוא מואט או נעצר, זקיקי שיער רבים נתקעים בשלב המנוחה ואינם נכנסים לשלב הנשירה, כך, אחוז הזקיקים במצב המנוחה הולך וגדל. לאחר תום ההריון והלידה – רמות ההורמונים חוזרות למצב המקורי תוך מספר חודשים. אלא שאז זקיקי שיער רבים ששהו במצב המנוחה מקבלים הוראה לעבור לשלב הנשירה לקראת התחלת מחזור צמיחה חדש. כך מתקבלת כניסה מסיבית של זקיקי שיער רבים למצב הנשירה בו זמנית וכך האם הטריה חווה פתאום נשירת שיער מסיבית, שעשוייה להגיע אף לאובדן 500 שערות ביום (לעומת 100 שעות ביום לאדם רגיל). על פי רוב אין סיבה לדאגה מפני נשירת השיער החריפה – זהו תהליך נורמלי, זמני והפיך שאמור להסתדר מעצמו תוך מספר חודשים ללא התקרחות או הידללות תמידית בשיער.

יש לציין שלמרות שנשירת שיער בגברים נופלת תחת ההגדרה של "הגורם הגנטי", נשירת השיער הגברית מופעלת כולה על ידי שינויים בהורמוני המין הזכריים, עלייה ברמות ה-DHT מובילות להאצה בנשירת השיער ולהופעת שיער דליל. הורדת רמות ההורמון DHT באמצעות פרופסיה או אבודרט מובילה לתוצאה המצופה של הפחתת נשירת שיער ואף לבלימתה.

סביבתית: ברוב המקרים, שיער דליל מופיע על רקע גורמים גנטיים והורמונליים, עם זאת, ישנם מספר גורמים סביבתיים העשויים להשפיע לשלילה על צמיחת השיער:

כימותרפיה: המקרה המוכר ביותר והקיצוני ביותר. בכימותרפיה יש טיפול בחולי סרטן באמצעות תרופות הבנויות לעצור התחלקות מהירה של תאי סרטן. הכימותרפיה לעתים קרובות "עיוורת" לסוג התא, סרטני או לא סרטני, ופשוט פוגעת בכל תאי הגוף שמתחלקים במהירות. כתוצאה מכך בניית השיער נפגעת, הזקיקים מפסיקים לייצר שיער ומתחילה נשירה מסיבית. שמופיעה בתוך שבועיים שלושה. עם תום הטיפול השיער צומח מחדש.

תרופות מרשם: ישנן תרופות שונות שאחת מתופעות הלוואי הנזכרות שלהן היא נשירת שיער. אם הנך נוטל/ת תרופת מרשם – אנא קרא את עלון המידע למשתמש על התרופה או התייעץ עם הרופא באם יש חשד שתרופה מסויימת גורמת לנשירת שיער. תרופות שונות כגון גלולות למניעת הריון (המשפיעות על מאזן ההורמונים בגוף האישה), אנטי דיכאוניים, רואקוטן ועוד הן חלק מהרשימה. רשימה מלאה ניתן למצוא כאן על תרופות שגורמות לנשירת שיער.

מחסור בויטמינים ומינרלים: כאשר התזונה לקוייה, או בעקבות דיאטה חריפה, תהליכי התקרחות עלולים להתחיל (ישנם אנשים שמאמינים שדיאטה חריפה שימשה כזרז לתחילת תהליך ההתקרחות אצלם) או להחריף כתוצאה ממחסור בחומרי מזון ובניין לבניית תאי השיער. כאשר התזונה בריאה ועשירה מספיק (מה שקורה בדרך כלל), אין סיבה לחשוש משיער דליל על רקע זה.

מתח ולחץ: ישנם מקרים נדירים של נשירת שיער כתוצאה מתקופות ארוכות של עקה נפשית, מתח וחרדה. מצבים אלו מכניסים את הגוף לסטרס והגוף עלול להגיב בעצירת תהליכים פחות חיוניים וביניהם ייצור השיער.

סבוריאה – דלקת בקרקפת: מספר זני פטריה מסויימים חיים על גוף האדם באופן טבעי ואף על עור הקרקפת. מינים אלו נפוצים ואינם גורמים בעיות עור על פי רוב. הבעיה מתחילה כאשר אדם כלשהו סובל מרגישות יתרה לפטריות אלו, עמידות נמוכה בפניהן או אינו שומר על הגיינת ראש מספקת. במקרה כזה הפטריה מתרבה יתר על המידה ומתחילה להפריש טוקסינים (רעלים) בריכוזים הולכים וגדלים עד לריכוז כזה שגורם לגירויים בעור הקרקפת ולדלקות מקומיות. עור הקרקפת עשוי להגיב בייצור יתר של עודפי תאי העור, בהפרשת חלב (sebum) מוגברת ובקשקשת.

דלקת העור הסבוראית עלולה לפגוע בתפקוד זקיקי השיער, להביא לסתימתם באמצעות ה-sebum ואף לנשירת שיער. דלקת העור הסבוראית (seborrheic dermatitis) ניתנת לטיפול, לפחות חלקי, באמצעות חפיפה בשמפו ייעודי אנטי פטרייתי או אנטי דלקתי שיסייע לשלוט בבעיה ולהפחית אותה לרמה נסבלת על הגוף. חשוב מאד לשמור על קרקפת נקייה ע"מ לסלק את מגוון הפטריות והחיידקים שמתפתחים וגדלים על הקרקפת.

מחלות כרוניות/ מחלות אוטו אימוניות: למשל אלופסיה אראטה – אובדן שיער במקומות מסויימים. לפעמים יש קרחות קטנות בגודל מטבע או יותר. כאשר המערכת החיסונית תוקפת את הזקיקים כגורם עויין.

קרא בקטגוריה: תכשירים לשיער

שמפו ניזורל
מינוקסידיל
פלורידיל
שמפו ניזורל
מינוקסידיל
פלורידיל


אזהרה-אין להעתיק או להשתמש בתכנים מתוך אתר רעמה ליצירת לקט, אוסף או מאגר, בשום אמצעי כלשהו ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש ממנהלי אתר רעמה.נושאים אחרונים בפורום

תנאי השימוש

השימוש באתר רעמה (להלן: "האתר" או "רעמה") ותכניו השונים (כל מידע המובא באתר - מילולית, חזותית, קולית או כל שילוב שלהם) מעיד על הסכמתך לתנאים הבאים, ולכן נבקשך לקרוא אותם בקפידה.

המידע המתפרסם באתר זה, מתבסס ברובו על מחקרים. והוא נועד אך ורק להשכלה, ריכוז , הנגשה וכן שיתוף של מידע הקיים והזמין באינטרנט.

בשום פנים ואופן אין לראות במידע הזמין באתר, מכל סוג, רפואי ושאינו רפואי - תחליף ראוי לייעוץ של רופא או רוקח מוסמכים. אנו לא מתירים, ואין להתייחס לכל מידע באתר כאל המלצה לשימוש כלשהו בכל טיפול, אוראלי, טופיקלי או כל סוג אחר של טיפול כלשהו.

בעלי האתר משתדלים להביא את המידע הרפואי המדוייק והנאמן ביותר והמבוסס על מחקרים בנושא, אך אין להתייחס למידע כאל מדוייק. כדי לקבל מידע מלא אודות תרופות וטיפולים שונים המוזכרים באתר זה, יש להתייעץ עם רופא או רוקח מוסמכים, או לעיין בעלון לרופא.

אתר רעמה לא יישא בכל אחריות לכל נזק שעלול להיגרם, או ייגרם, כתוצאה משימוש מורשה או בלתי מורשה במידע ובתכנים מאתר רעמה, בין אם המידע והתכנים נכונים, שגויים, מעודכנים או שאינם מעודכנים.

כל אחד רשאי להשתמש באתר רעמה למטרות פרטיות ואישיות בלבד. אין להשתמש בתכנים אשר מובאים מאתר רעמה למטרות ציבוריות ומסחריות כלשהן, ללא קבלת הסכמה מפורשת מראש מן מנהלי אתר רעמה, וזאת בכפוף לתנאי ההסכמה (אם ניתנה הסכמה שכזאת, בכתב).

אין להעתיק או להשתמש בתכנים מתוך אתר רעמה ליצירת לקט, אוסף או מאגר, בשום אמצעי כלשהו, ידני או ממוחשב.


תכנים הנמסרים לפרסום באתר רעמה ובפורומי רעמה השונים על ידי משתמשים -


אתר רעמה תומך בקיום דיונים בין משתמשים שונים באתר, ובחופש הדיבור, אך בעלי האתר שומרים לעצמם את הזכות לא לפרסם, לשנות, או למחוק תכנים שלדעתם הינם שגויים, שקריים, או לא חוקיים לפי שיקול דעתם הבלעדי, וזאת ללא הפעלת שיקול דעת משפטי. למשתמש בפורומי רעמה לא תהיה כל טענה, דרישה או תביעה כלפי בעלי אתר רעמה בעניין זה.

אתר רעמה אינו נושא בכל אחריות לתכנים אלה, שנמסרו על ידי משתמשים באתר ובפורומים, והאחריות המלאה והבלעדית על תכנים אלו ועל כל תוצאה או נזק הנובע מהם חלה על המשתמש שמסרם לפרסום. תכנים אלה אינם מבטאים את דעתם של בעלי האתר או עמדתם, ואין בפרסומם כל ערובה לתקפותם, אמינותם, דיוקם או חוקיותם.

המשתמש צריך להקפיד שתכנים כאלה, הנמסרים והמפורסמים על ידיו, יהיו חוקיים ונכונים.

פרסום ברעמה תנאי שימוש רעמה© כל הזכויות שמורות
שטח זה יכול
להיות שלך

בעל עסק/ מפרסם נכבד, שטח פרסום זה יכול להיות שלך.

לפרטים לחץ כאן